Aby byl vizuální zážitek dokonalý, nepodceňujte výběr promítacího plátna

Zlákaly vás výhody a přednosti domácích projektorů? Nechali jste se okouzlit dokonalým obrazem a rozlišením, o němž se vám u klasických obrazovek počítačů či televizí doposud ani nesnilo? Pak jste jistě řešili, jakým způsobem projektor co nejefektivněji a nejbezpečněji umístit, ale také to, jaké plátno vybrat tak, aby byl výsledný vizuální dojem pokud možno co nejlepší. Držákům na projektory jsme se věnovali v několika předchozích článcích, dnes se proto zaměříme na výběr promítacího plátna, jenž může výsledný vizuální efekt posunout zcela jiným směrem.

V čem se od sebe jednotlivé druhy pláten liší?

Projekční plocha významně ovlivňuje celkový výsledek celé projekce. Zvolíte-li kvalitní plátno, vizuální požitek bude jednoduše dokonalý. Na našem trhu se můžete setkat se 4 různými projector-148889_640typy, které zahrnují pevná (fixní) plátna, roletová plátna, plátna elektrická anebo plátna přenosná (mobilní). Pojďme se společně podívat na výhody a nevýhody jednotlivých variant.

Pevná (fixní) plátna: v tomto případě můžete čerpat výhody špičkové geometrie, které jsou příznačné pro klasické velkoplošné obrazovky. Plátna tohoto typu se hodí k trvalé instalaci do obývacích pokojů, hal nebo ložnic – zkrátka všude, kde si chcete netradiční vizuální zážitky v té nejvyšší kvalitě dennodenně vychutnávat.

Roletová plátna: pokud víte, že by vám plátno s pevnou fixací v místnosti dlouhodobě zavazelo, můžete si pořídit plátno rolovací. Tato plátna bývají povětšinou vyrobena z pevné netřené tkaniny, kterou je možno namotat na tyč pokaždé, kdy na plátno zrovna nepromítáte.

Elektrická plátna: tato plátna můžete zavěsit na zeď, strop nebo třeba pod garnýž. Elektrická plátna jsou velmi podobná plátnům roletovým s tím rozdílem, že je nemusíte stahovat ručně, ale za pomocí motoru a dálkového ovládání.

Mobilní plátna: v tomto případě se můžete nejčastěji setkat s roletovým systémem a stojanem, který je obvykle umístěn v prezentačních místnostech, kde se promítá pouze příležitostně nebo zde není možno využít typy pláten, které jsme výše uvedli.

Bílá vs. šedá plátna – boj na život a na smrt

Vize budoucnosti již nepracuje s klasickými bílými plátny, ale jejich šedou a matnou variantou. Ta totiž neodráží tolik světla a vizuální stránka je tedy na zcela jiné úrovní. Velkou výhodou je také perfektní jas a kontrast barev, s nimiž řada klasických bílých pláten současnosti marně bojuje.